Stan techniczny mieszkania

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania na rynku wtórnym powinniśmy dokładnie je obejrzeć oceniając nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim stan techniczny. Oczywiście oglądając mieszkanie, które mamy zamiar kupić oceniamy jego aspekty wizualne. Dużo lepiej prezentują się pokoje, które są świeżo pomalowane i czyste niż te z podrapanymi ścianami i odpadającym tynkiem. Pomyślmy jednak o tym, że koszt pomalowania mieszkania nie jest bardzo duży, gorzej jednak może być np. z wymianą okien, instalacji elektrycznej czy też wodociągowej.

Czasem na oglądanie mieszkania warto zaprosić znajomego które zna się co nieco na remontach i mógłby przynajmniej częściowo ocenić stan techniczny. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość, na co więc powinniśmy zwracać uwagę podczas wizyty w mieszkaniu? Istotny jest stan okien, warto przyjrzeć się im chwile i sprawdzić czy aby na pewno nie czujemy przy nich przewiewu. Koszt wymiany okien jest dosyć spory, dlatego też warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Druga sprawa na jaką warto zwrócić uwagę to rogi pomieszczeń i krawędzie przy oknach, obserwujemy czy nie ma tam czasem pleśni bądź jakiegoś rodzaju grzybów. Jeśli znajdziemy takie ślady oznacza to złej wentylacji w pomieszczeniu i dużej wilgotności, co na pewno nie jest dla nas korzystne.

Kolejna sprawa to przyjrzenie się podłodze, zwłaszcza jeśli nie mamy zamiaru dokonywać gruntownego remontu po przeprowadzeniu się w nowe miejsce. Pościerane panele, odklejający się parkiet czy odpadające płytki w łazience, wymiana tych wszystkich elementów wiąże ze sobą spore koszty.

Oceniając stan techniczny czasem możemy rozmyślić się z zakupu danego mieszkania, bądź negocjować podaną cenę argumentując to zauważonymi mankamentami związanymi z stanem mieszkania.