Prawa własności do mieszkania i obciążenia

W momencie gdy dana oferta w większym stopniu przykuła naszą uwagę, musimy sprawdzić kilka spraw formalnych, czy aby na pewno osobna oferująca sprzedaż mieszkania posiada do niego wszelkie prawa. Mimo iż niektórzy ludzi już po chwili wzbudzają nasze duże zaufanie i nawet nie podejrzewamy je o jakąkolwiek próbę oszustwa, powinniśmy dokładnie sprawdzić wszelkie aspekty prawne związane z danym mieszkaniem.

Podstawową rzeczą o jaką powinniśmy poprosić to akt notarialny, który informuje nas kto jest właścicielem danego mieszkania. Może bowiem się okazać, że mieszkanie było odziedziczone po krewnym i ma wielu właścicieli, którzy wcale o tym nie wiedzą, bądź nie są zainteresowani sprzedażą. W Polsce wiele jest takich spraw gdzie nieruchomości wiele lat stoją nieużywane gdyż członkowie rodziny nie potrafią się z sobą dogadać.

Druga sprawa jaką powinniśmy się zainteresować to księgi wieczyste. To właśnie w nich będzie zawarta informacja czy dana nieruchomość nie jest obciążona jakimś kredytem. Przy zakupie mieszkania powinniśmy być bardzo nieufni i wszelkie kwestie kontrolować osobiście, bo jeśli ktoś będzie chciał nam „wcisnąć” mieszkanie obciążone kredytem nie informując nas o tym, będzie starał się w jak największym stopniu zyskać nasze zaufanie i zapewniać nas że nie ma potrzeby oglądać księgi wieczystej, gdyż jest to tylko strata czasu.

Pamiętajmy, tutaj chodzi o nasze interesy i jeśli ktoś nie będzie miał nic do ukrycia nasza podejrzliwość nie powinna mu przeszkadzać.