Negocjacje ceny mieszkania

Jeśli znaleźliśmy mieszkanie, które odpowiada naszym wymaganiom i mamy zamiar zdecydować się o podpisanie umowy kupna warto starać się o chociaż niewielkie obniżenie jego ceny.

Niezależnie czy kupujemy nowe mieszkanie od developera czy też kawalerkę w starej kamienicy możemy spróbować nieco potargować się z sprzedawcą. Koszt zakupu mieszkania jest bardzo wysoki, dlatego też spadek ceny nawet o niewielki procent może zaoszczędzić nam kilka dodatkowych tysięcy.

W przypadku zakupu mieszkania na runku pierwotnym jesteśmy w uprzywilejowanej pozycji jeśli np. mieszkania nie cieszą się zbyt duża popularnością, a zostało już tylko kilka sztuk. Firma chcąc sprzedać wszystkie mieszkania by może będzie chciała pójść na jakieś ustępstwa cenowe, bądź korzystniejsze warunki zapłaty.

W przypadku mieszkań na rynku wtórnym przy negocjacji ceny zawsze możemy się powołać na nieodpowiedni stan techniczny mieszkania, małą liczbę miejsc parkingowych bądź mało atrakcyjną okolicę. Zawsze można znaleźć coś co nie przypadło nam do gustu i na podstawie tego starać się o obniżkę ceny.

W praktyce ceny są nieznacznie zawyżone, aby właśnie w przypadku gdy klient będzie chciał się targować „było z czego opuścić”. Jeśli jednak właściciel mieszkania nie chce słuchać o żadnej obniżce, a nam zaproponowana przez niego kwota nie odpowiada, pozostaje nam tylko szukać innej oferty, bądź pogodzić się z zapłatą większej sumy.