Mieszkania – rynek wtórny czy pierwotny?

Szukając mieszkania musimy zdecydować się czy będzie to lokal nowy, dopiero co wybudowany przez developera, czy też mieszkanie starsze, odkupione od innego właściciela. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

W przypadku zakupu mieszkań na rynku pierwotnym musimy się liczyć z znacznie większymi cenami. Mieszkania są nowe, teren na osiedlu jest lepiej zagospodarowany gdyż budując nowe budynki inwestorzy lepiej potrafią zaplanować drogi dojazdowe czy też rozłożenie miejsc parkingowych. Jeśli jednak zależy nam na lokalizacji w centrum większego miast, może być to problem gdyż nowe mieszkania powstają zazwyczaj na obrzeżach, gdyż obszary w centrum już dawno są zajęte przez inne budynki.

W przypadku rynku wtórnego mamy do dyspozycji o wiele więcej ofert. W takim wypadku odkupujemy mieszkanie od właściciela, a nie bezpośrednio od firmy, która zajmowała się jego budową. Wadą zakupu na rynku wtórnym jest to, że mieszkania mogą być w różnym stanie technicznym. Bardzo często zdarza się również, że w starych budowlach nawet jeśli samo mieszkanie może się wydawać że jest w całkiem dobrym stanie, instalacje wodociągowe jak i siec elektryczna po wielu latach od momentu budowy budynku może się okazać że jest w opłakanym stanie.

W większości wypadków decydujemy się na zakup mieszkań na rynku wtórnym, jeśli jednak mamy takie możliwości, aby zakupić nowe mieszkanie warto to dokładnie rozważyć.